FARBA KREDOWA: JAK MALOWAĆ?

FARBA KREDOWA: JAK MALOWAĆ?

MALOWANIE FARBĄ KREDOWĄ AUTENTICO® CHALK PAINT

PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI DO MALOWANIA
Odkurz i odtłuść powierzchnię mebla. Możesz użyć letniej wody z odrobiną detergentu lub mydełka cukrowego Autentico® Sugar Soap. To wszystko.* Nie musisz szlifować, ani usuwać starych warstw. Jeśli mimo to, czujesz obawy, możesz lekko zmatowić powierzchnię papierem ściernym.

MALOWANIE NA GŁADKO
Przygotuj: puszkę farby, wosk Autentico® Wax w kolorze Clear, miękki pędzel do malowania oraz suchą, bawełnianą szmatkę.

MALOWANIE
Długimi pociągnięciami pędzla nałóż pierwszą, cienką warstwę farby i odczekaj 1 godzinę
Nałóż drugą, kryjącą warstwę farby i odczekaj 1 godzinę.

WOSKOWANIE
Na całkowicie suchą powierzchnię nałóż wosk. Użyj w tym celu pędzla o bardzo miękkim włosiu. Odczekaj minimum 15 minut. Czystą, bawełnianą szmatką wetrzyj wosk. Wcieraj wosk wielokrotnymi ruchami i nie dociskaj szmatki zbyt mocno. Postaraj się aby powierzchnia szmatki była zawsze sucha. Po pewnym czasie zauważysz, że pomalowana powierzchnia robi się sucha, gładka i nabiera satynowego połysku. Tak właśnie, wygląda prawidłowo zawoskowana powierzchnia.
Twoje dzieło jest gotowe. Poczekaj kilka godzin zanim zaczniesz użytkować mebel. Z biegiem czasu wosk i farba będą się coraz bardziej utrwalać, jednak farba po kilku godzinach ma wystarczającą trwałość abyś mógł cieszyć się korzystaniem ze swojego mebla.

* Upewnij się, że mebel nie posiada głębokich tłustych plam, ani że z powierzchni nie wysiąkają brudzące bejce. Zdarza się to rzadko, jeśli jednak przytrafi się Tobie, użyj delikatnego lakieru Autentico® Sealer lub preparatu Autentico® Primer na plamy lub całą powierzchnię jako podkład.

JAK ZACZĄĆ MALOWAĆ MEBLE

Musimy zbadać z czego jest wykonany. Czasami w całości jest z drewna, innym razem ma tylko drewniane drzwiczki, a półki są z płyty mdf, plecy z płyty wiórowej.
Pierwsza ważną czynnością jest oczyszczenie mebla.
Jest kilka sposobów, zależy od tego czym mebel był wykończony, zabezpieczony.
Czasami wystarczy zwykłe mydło malarskie.
Poza tym są specjalne preparaty do zdejmowania starych powłok malarskich, wosku, lakieru itd.

Obecnie nowością i hitem na rynku są farby kredowe Autentico, których jesteśmy dystrybutorem.
Nie wymagają czyszczenia do gołego drewna a jedynie odtłuszczenia powierzchni.
Czasami dobrze jest oczyścić zupełnie mebel, ale jeśli nie możemy to wystarczy odtłuszczenie.

Podstawowe sposoby przygotowania mebla do dalszej pracy są następujące

Pierwszą czynnością jest ogólne umycie mebla płynem, zbadanie czy mebel ma wosk, jeśli ma dobrze byłoby oczyścić go z wosku specjalnym preparatem do usuwania starych warstw, następnie lekko przetrzeć papierem i odpowiednią benzyną odtłuszczajacą. Tak przygotowana powierzchnia, odtłuszczona, wysuszona gotowa jest do nakładania farby.

Innym sposobem najbardziej popularnym, najtańszym i najczęściej wykonywanym jest tylko przetarcie mebla papierem ściernym, najpierw może być grubość 150, później 200 i na końcu 230. Później oczyszczamy całą powierzchnie z pyłu.

Farby Kredowe można kłaść na odtłuszczoną wcześniej powierzchnię za pomocą pędzla, gąbeczki, lub wałka. Uwaga wybór narzędzia do malowania jest ważny czy to ma być pędzel, wałeczek (jaki?) gąbka do tapowania, od tych narzędzi zależeć będzie cały efekt.
Należy zwrócić uwagę na strukturę jaką zostawia na malowanym podłożu.
Rodzaj wybranego narzędzia ma wpływ na tempo pracy, ilość nakładanej farby i wygląd końcowy.
Jednakże doświadczenie w malowaniu i stylizacji mebli pozwala na sprawne i umiejętne korzystanie z wszystkich narzędzi na danym meblu bez widocznych różnic.
Można przećwiczyć w domu na niepotrzebnych kawałkach drewna lub skorzystać z warsztatów, na których pod okiem instruktora można poznać różne techniki nakładania farby, malowania i stylizacji mebli.

Drugą czynnością jest odkręcenie np. drzwiczek, wyjęcie szuflad, klameczek itd. i zabezpieczenie taśmą malarską tych miejsc, które mają być nie pomalowane np. szyby. Uzupełnienie szpachlą lub kitem do mebli ubytków.

Trzecia czynnością jest naniesienie pierwszej warstwy farby i odczekanie kilku godzin aż wyschnie. Nie warto przyśpieszać schnięcia np. suszarką, odradzam. Niejednokrotnie bywa tak, że przed malowaniem warto nanieść izolator tzw primer, który zabezpieczy nam przedmiot przed wychodzącymi przebarwieniami a także zwiększy przyczepność farby.

Kiedy mamy już pomalowana pierwszą warstwę sprawdzamy, czy nie ma nierówności i przebarwień.
Jeśli występują należy ponownie nanieść primer, najlepiej na całą powierzchnię, odczekać aż wyschnie. Następnie nanosimy kolejną warstwę farby. Nanosimy tyle warstw aż uzyskamy porządany efekt. Zazwyczaj są to 3 warstwy.
Ostatnia czynnością jest naniesienie wosku i polerowanie. W zależności od rodzaju wosku przyjmuje się różne sposoby jego nanoszenia. Można tego dokonać za pomocą pędzelka, gąbki lub bawełnianej szmatki.
Po odpowiednim odczekaniu, aż wosk wchłonie przystępujemy do polerowania. Jak długo polerujemy i czym także zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Czy ma być gładko, czy z przecierką do podłoża, czy lekko szorstkie. Czasami wystarczy przetrzeć szmatką, a czasami przecieramy lekko papierem 280gr, lub 320 gr. Można nanieść kolejna warstwę wosku i ponownie odczekać.
Producenci wosków podają różny czas odczekiwania na całkowite wchłonięcie preparatu i tym samym na uzyskanie odpowiedniej twardości malowanej powierzchni. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się przy testach produktowych lub na warsztatach.